Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Decizie imputare prejudiciu functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Decizie imputare prejudiciu functionar public

un prejudiciu imputat prin decizie de catre primar unui functionar public stabilit de catre curtea de conturi prin decizie se cere extindrea prejudiciului .La ce data trebuie emisa decizia de imputare daca procesul verbal intocmit de curtea de conturi este
inregistrat la 15.10.2013;decizia curtii la data de 16.11.2013 iar raportul cu extinderea la data de 24.02.2014.Primarul a emis decizia de imputare la 17.03.2014.
Este legala sau nu.Va multumesc.
Legea 188/1999 dispune:
Art. 85. - (1) Repararea pagubelor aduse autorităţii sau instituţiei publice în situaţiile prevăzute la art. 84 lit. a) şi b) se dispune prin emiterea de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice a unui ordin sau a unei dispoziţii de imputare, în termen de 30 de zile de la constatarea pagubei, sau, după caz, prin asumarea unui angajament de plată, iar în situaţia prevăzută la lit. c) a aceluiaşi articol, pe baza hotărârii judecătoreşti definitive.

(2) Împotriva ordinului sau dispoziţiei de imputare funcţionarul public în cauză se poate adresa instanţei de contencios administrativ.

(2.1) Ordinul sau dispoziţia de imputare rămasă definitivă ca urmare a neintroducerii ori respingerii acţiunii la instanţa de contencios administrativ constituie titlu executoriu.

(3) Dreptul conducătorului autorităţii sau instituţiei publice de a emite ordinul sau dispoziţia de imputare se prescrie în termen de 3 ani de la data producerii pagubei.