Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Mama mea are o colega de serviciu care a divortat de curand! Femeia este disperata din cauza fostului sot care are probleme cu alcoolul si este si foarte violent ! Problema este ca nu vrea sub nicio forma sa faca partat cu fosta sotie, ca pe urma aceasta sa-si poata cumpara separat o locuinta !
As dori sa stiu ce se poate face in acest caz?
Sa ceara partajul in instanta.
In momentul asta locuiesc impreuna ?
Daca dovedeste ca e violent si e in stare de pericol, poate cere in instanta un ordin de restrictie si protectie iar ca masura de siguranta evacuarea lui din casa pana la o solutie la partaj.
Partajul in instanta poate dura si cativa ani, nu e indicat sa pleca ea daca nu are bani de chirie.
gi-jane2, moderator
Buna ziua
Din cate am inteles da, stau impreuna! Femeia nu are posibilitatea sa-si cumpere o locuinta desi are un loc de munca! Fostul sot nici nu vrea sa o despagubeasca si sa ramana el cu casa dar nici partaj nu vrea sa faca! Despre ce restricitii vorbim cand stau impreuna? Am inteles ca acum nu foarte mult timp a fost semnata o petitie pentru protejarea femeii in caz de violenta in familie, ca s-a dat o lege! In ce fel o poate proteja statul ? Ma gandesc, ca sunt mii de astfel de cazuri in Romania si nu se face nimic! Femeia asta poate fi omorata de zece ori pana ca legea sa faca ceva! In momentul in care s-a facut divortul cei de la tribunal nu trebuiau sa aiba in vedere si aceste lucruri?Ce vor face dupa?
Nu mi-ati citit cu atentie mesajul.. repet, poate cere in instanta emiterea unui ordin de restrictie..
aveti legea in link

[ link extern ]

In ce priveste partajul, am scris ca poate cere ea partajul in instanta, nu conteaza ce vrea el.