Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

O prietena a divortat iar sotul nu vrea sa vanda apartamentul iar ea se muta in chirie pt ca fostul este violent. Ce trebuie sa faca in continuare?
Sa mearga in instanta cu actiune de partaj.
Deducem ca aparatamentul este bun comun, al ambilor soti..?! Si ca nu s-a facut partajul..? In acesta situatie, poate cere partajul.Daca nu vrea sotul, nu pot faca acest lucru amiabil, la notar, asa ca prietena dvs va trebui sa deschida actiune in instanta, pt partaj, in care se va stabili f. clar cat are fiecare. Daca sotul nu vrea sa vanda, atunci va trebui sa-i polateasca fostei sotii suma pt partea sa.
Cat despre violenta - plangere penala , cu curaj, caci are drepturi ca si el in acea casa, si , mai mult, are dreptul sa fie tratata normal, civilizat, fara amenintari si umilinta.
Multumesc pt promptitudine. Oare stiti niste costuri aproximative si cat timp dureaza un partaj?
decat sa plateasca chirie si in plus sa suporte si costurile unui partaj, mai util pt ea e sa ceara in instanta emiterea unui ordin de restrictie si protectie si ca masura de protectie , evacuarea fostului sot.
pt partaj taxa de timbru e de 3% din valoarea bunului supus impartelii , apoi aveti de plata expert pt evaluare, onorarul avocatului... iar ca durata, poate dura si ani de zile.