Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment, nerespectare plan reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment, nerespectare plan reorganizare

daca un debitor aflat in reorganizare judiciara, nu isi respecta planul de reorganizare in sensul ca nu isi plateste datoriile pe care singur s-a angajat sa le plateasca , conform planului, eu ca si creditor ce pot sa fac?
în situaţia în care debitorul nu se conformează planului de reorganizare sau desfăşurarea activităţii aduce pierderi averii sale, administratorul judiciar, comitetul creditorilor sau oricare dintre creditori, precum şi administratorul special pot solicita oricând judecătorului-sindic să aprobe intrarea în faliment, în condiţiile art. 107 şi urm.