Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Antena GSM
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Antena GSM

Buna ziua. In cadrul unei asociatii , pe terasa blocului s-a montat o antena GSM, propriatarul platind asociatiei o chirie. Ce acte trebuie sa intocmeasca asociatia? Proprietarul antenei emite factura lunar catre asociatie? Asociatia elibereaza chitanta lunar pentru chirie? Asociatia are nevoie de acordul tuturor proprietarilor ( bloc cu patru scari) ? Multumesc anticipat
Asociatia are nevoie de Hotararea adunarii generale a asociatiei (luata cu numarul legal de voturi, sau stipulat in actul asociatiei) in sensul acceptarii instalarii antenei. Intre Asociatie (locator) si Utilizatorul terasei (locatar) se intocmeste contract de inchiriere spatiu, Asociatia emite factura, Asociatia primeste bani, Asociatia emite chitanta pentru banii primiti. Bafta!
(Atentie, antena este nociva, o sa vreti apoi sa scapati de ea si nu o sa puteti !!!)
Din cele relatate inteleg ca antena este deja montata pe bloc, deci functioneaza - asa este?
Ei bine, inainte de a fi montata, firma de telefonie mobila a luat legatura cu as. prop. si a discutat toate aceste probleme cu conducerea as. de prop., s-a intocmit un tabel nominal cu toti proprietarii din bloc si in special cu cei de la ultimul etaj pentru asi da acordul in aceasta privinta. Apoi s-a intocmit un contract de inchiriere a unei portiuni de xx mp din terasa dvs. pe care firma o va folosi. Sigur, contractul de inchiriere are clauze foarte bine stipulate, cu drepturi si obligatii. Sa stiti ca aveti de-aface cu profesionisti adevarati deoarece in joc sunt sume foarte mari de bani, atat in ceea ce priveste investitia, cat si valoarea chiriei.

Sa incerc sa raspund la intrebari:
- asociatia nu trebuie sa intocmeasca niciun act; functionati doar in baza contractului de inchiriere si apoi cu acte aditionale si procese verbale prin care se atesta starea terasei ori de cate ori se lucreaza pe terasa;
- proprietarul antenei nu emite factura pentru asociatie; alimentarea contului as. prop. va ajunge; cu extrasul de cont incarcati fondul de reparatii si imbunatatiri a spatiilor comune;
- in functie de prev. contractuale, firma de telefonie mobila alimenteaza contul asociatiei, de obicei la trei luni, cu valoarea negociata a chiriei; nu este nevoie de nicio chitanta din partea asociatiei ( la noi asa functioneaza );
- acordul proprietarilor a fost primul document pe care firma il ia in calcul, altfel nici nu se pune problema de a se intreprinde ceva; dvs. trebuie sa stiti daca pentru functionarea instalatiei este nevoie de acordul intregului bloc sau nu; de obicei este nevoie de acordul proprietarilor de la ultimul etaj si apoi a celorlalti - de obicei 50% + 1; daca pentru acord a fost nevoie de acprdul proprietarilor din intregul bloc, inseamna ca toti prop. din bloc vor participa la beneficiile sumelor acumulate din chirii;
@trandafir2
(Atentie, antena este nociva, o sa vreti apoi sa scapati de ea si nu o sa puteti !!!)

Ati facut ceva cercetari sa ne puteti spune exact cat de nociva este o antena?
Stiti cumva cat de nociv este un telefon mobil pe care il purtam 24/24 pe langa noi?
andradaa a scris:
In cadrul unei asociatii , pe terasa blocului s-a montat o antena GSM, propriatarul platind asociatiei o chirie.

Sa fiti sanatosi, sa incasati banii conform contractului si sa-i folositi conform legii.
Asa cum s-a explicat si mau sus, daca aveti antena inseamna ca aveti un contract incheiat, dupa ce ati hotarat in adunarea generala, ati avut acordul proprietarilor direct afectati...
Proprieatrul antenei emite factura si achita asa cum s-a stabilit in contract.
Asociatia este obligata sa elibereaze chitanta pentru orice suma de bani incaseaza numerar indiferent de la cine incaseaza si pentru ce incaseaza numerar.