avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura insolventa simplificata la cererea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura insolventa simplificata la cererea debitorului

Buna ziua!

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune care sunt pasii pe care trebuie sa-i faca o SC (debitor) pentru a deschide procedura de insolventa simplificata fara a apela la un lichidator, acesta urmand a fi numit de instanta.

Multumesc!
Pot sa aleg din tabelul UNPIR pur si simplu fara sa-l cunosc si fara sa stie lichidatorul ca-l numesc ?

Multumesc din tot sufletul pentru rabdare si amabilitate!
Da, puteti, dar ar fi de preferat sa faceti minima diligenta si sa cereti referinte despre lichidatorul pe care vreti sa-l numiti.
1. taxa de timbru judiciar s-a majorat de la 120 lei la 200 lei?
2. trebuie si timbru judiciar?

Multumesc!
1. da, taxa a fost majorata la 200 ron
2. nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Faliment pfa - 2018 ContSters339305 ContSters339305 Buna ziua, Ma poate ajuta cineva cu legea sau partea din codul fiscal care precizeaza modalitatea prin care un PFA poate intra direct in faliment (fara ... (vezi toată discuția)
Declarearea falimentului unui srl jblt jblt Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o lamurire: eu sunt administratorul unui srl, avem datorii de 4500 la fisc, si 3500 la conta, pot sa initiez eu procedura ... (vezi toată discuția)
Datorie aparuta in tabelul final de create dar platita tartoru2004 tartoru2004 Buna ziua, In calitate de debitor am cerut intrarea in proced simplificata de insolv si faliment, instanta a acordat termen de definitivare a ... (vezi toată discuția)