Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina instrainata fara acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina instrainata fara acte

acum 5 ani am vandut o masina unor prieteni fara nici o chitanta de mana sau alt act, iar eu de buna credinta am dat toate actele masinii , urmand ca in decurs de 1 an sa facem actele. Prietenul meu a dat masina altcuiva si acea persoana nu vrea sa facem acte de vanzare cumparare si eu inca platesc impozit .
Ce sa fac sa o scot de la impozit si de la politie ?
Aspectul ca dv ati acceptat instrainarea bunului mobil fara incheierea de documente legale ,este culpa dv exclusiva
Aveti dreptul sa actionati "prietenii"in instanta ,cu obligatia de a face documentele de tranzactionare bun mobil
Mai exista varianta sa incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu detineti bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia
In baza declaratiei notariale si a cererii de radiere,autoritatea fiscala va dispune scoaterea de pe rol a bunului auto dupa achitarea debitelor in evidenta