Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare sau domiciliu la...?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare sau domiciliu la...?

Am trait intr-o relatie de concubinaj din care am o fetita de 3 ani jumate.Parinti mei sunt stabiliti in Germania si as dori sa merg in vizita la ei.am o sentinta judecatoreasca in care am domiciliul fetitei stabilita la mine si tatal este obligat la plata pensiei de intrtinere.Va rog sa ma lamuriti si pe mine ,am fost la 2 avocati care mi-au zis ca stabilirea de domiciliu este acelas lucru cu incredintarea minor.daca am aceasta sentinta definitiva si irevocabila pot iesi cu fetita din tara fara acordul tatalui care nu vrea sa-mi dea acceptul?
Stabilirea domiciliului minorului nu este acelasi lucru cu incredintarea minorului. Sunt doua institutii diferite. Trebuie sa faceti actiune pentru incredintarea minorului spre crestere si educare. Dupa ce veti obtine o hotarare a instantei in acest sens atunci veti putea pleca in strainatate fara a fi necesar acordul tatalui. Succes!
gabescu a scris:

Problema este la vama, intrucat au fost atatea proble cu copii, incat chiar daca legea prevede o anumita posibilitate, autoritatile va vor solicita oricum acordul tatalui.
Preblema este ca "sufla si-n iaurt"!
Asta este, incercati totusi un compromis cu tatal copilului, poate devine mai flexibil!

Nu sunt deloc de acord cu faptul ca, daca legea prevede ca poti iesi din tara cu hotarare defintiva si irevocabila de incredintare a copilului, autoritatile au dreptul sa solicite ceva in plus.
Dar, e musai hotararea de incredintare care nu e aceeasi cu stabilirea domiciliului minorului.
Corect, ader itrutotul la ceea ce spune colega GabrielaA, eu am avut insa in vedere si unor aberatii ce se peterc tocmai prin interpretarea si aplicare legii de catre institutie, si nu am dorit decat sa pun in garda pe maxne, ca s-ar putea sa i se ceara acordul expres si scris al celuilat parinte, chiar daca indestulatoare estei numai o hotarare definitiva si irevocabila referitoare la incredintarea minorului.

Traim in Romania!
Multumesc pentru sfaturi:closedtopic:Deci in concluzie stabilirea de domiciliu e cam egala cu 0. Asta este capu face capu trage.