Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... IESIRE DIN TARA CU UN MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

IESIRE DIN TARA CU UN MINOR

As avea o intrebare:
Am o prietena care vrea sa iasa din tara cu fetita ei in varsta de 3 anisori.
Prietena mea sa judecat pentru pensia alimentara a fetitei,cei 2 nu au fost niciodata casatoriti.Pe acea hotarare scrie ca sa stabilit pensia alimenatra in valoare de x lei si ca fetita a ramas in ingrijirea ei.Poate sa iasa din tara numai cu acea hartie?Hotararea este definitiva si irevocabila.
VA MULTUMESC
Daca are hotarare de incredintare a minorului, da, poate iesi din tara. Daca se plateste pensie alimentara probabil ca i-a fost incredintat minorul.
Numai daca in hotararea respectiva scrie ca minorul i s-a incredintat prietenei dvs, atunci aceasta poate iesi din tara fara acordul tatalui copilului.
Daca in cuprinsul sentintei se arata clar faptul ca minorul este intredintat eclusiv mamei si are drepturi depline asupra copilului si pe ultima pagina a sentintei scrie ca prezenta este definitiva si irevocabila, atunci poate ieisi din tara cu minorul cu sentinta in original sau legalizata asupra ei.
Mai sunt cazuri in care copilul este incredintat mamei dar si tatal are drepturi asupra copilului atunci fiind necesara o declaratie din partea lui ca este de acord ca mama sa plece impreuna cu mama intr-o tara anume stabilita si pe o perioada incepand cu data de X pana in data de Y.
alinaralu a scris:

Prietena mea sa judecat pentru pensia alimentara a fetitei,cei 2 nu au fost niciodata casatoriti.Pe acea hotarare scrie ca sa stabilit pensia alimenatra in valoare de x lei si ca fetita a ramas in ingrijirea ei.Poate sa iasa din tara numai cu acea hartie?Hotararea este definitiva si irevocabila.

Din ceea ce ati postat rezulta ca fetita i-a fost incredintata mamei spre crestere si educare. prin urmare poate sa paraseasca tara impreuna cu fetita fara a mai fi nevoie de acordul tatalui. Insa trebuie sa prezinte la iesirea din tara hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare minor.