Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere in prag de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere in prag de pensionare

Stimati Domni,

Va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti asupra urmatoarei posibile situatii:
- am vazut pe internet afirmatia ca un salariat care are cel mult 3 ani pana la varsta de pensionare anticipate nu poate fi concediat - deoarece am aproape 58 de ani si am fost amenintat cu posibilitatea concedierii, as dori sa stiu daca afirmatia este adevarata, in ce conditii si care este articolul de lege in care s-ar putea incadra.

Multumesc
CCMN 2007/2010 si-a incetat valabilitatea la data de 01.01.2011.