avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere in prag de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere in prag de pensionare

Stimati Domni,

Va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti asupra urmatoarei posibile situatii:
- am vazut pe internet afirmatia ca un salariat care are cel mult 3 ani pana la varsta de pensionare anticipate nu poate fi concediat - deoarece am aproape 58 de ani si am fost amenintat cu posibilitatea concedierii, as dori sa stiu daca afirmatia este adevarata, in ce conditii si care este articolul de lege in care s-ar putea incadra.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:08, 1 Aprilie 2014
CCMN 2007/2010 si-a incetat valabilitatea la data de 01.01.2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trimitere in somaj violetseea violetseea familiile monoparentale sunt protejati de lege in cazul reducerii de personal? (vezi toată discuția)
Concediere adrianavasiliu adrianavasiliu Buna ziua. As dori sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: am varsta de 55 ani (implinesc 56 ani in Ian.2014) si o vechime de 29 ani si 7 luni. In momentul ... (vezi toată discuția)
Concediere cu 3 ani inainte de pensionare ContSters155294 ContSters155294 Sunt nascuta in noiembrie 1953 si am limita de varsta pentru pensionare in iulie 2013. In cazul in care mi se desfiinteaza postul inainte de iulie 2013, ce ... (vezi toată discuția)