Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, preaviz, program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, preaviz, program de lucru

Buna ziua,

In perioada de preaviz, mi se poate propune/impune reducerea timpului de lucru si a salariului ?

Cu multumiri,
Pe durata preavizului , c.i.m. isi produce toate efectele.

Prin urmare, angajatorul va poate propune asa ceva, dar dvs nu sunteti obligat sa acceptati.
Depinde din partea cui este preavizul. Daca demisionati dvs si dati preaviz, angajatorul (fiind dreptul sau de a accepta/refuza) poate renunta la dreptul sau de preaviz total sau partial. Daca, in schimb, sunteti dat afara, dreptul de preaviz vi se cuvine si atunci numai dvs puteti decide daca acceptati sau nu modificari la structura si durata muncii, pe aceasta perioada. Succes!
Reducerea timpului de munca in perioada de preaviz este obligatorie numai daca este mentionata in c.i.m., in c.cm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
Multumesc mult.
Multumesc de mesaj. Eu am depus preavizul si, consider eu, am fost generos acordand maximul legal deoarece as fi putut depune un preaviz scurt in conditiile neplatii unor salarii restante. In fine, pentru a mi se da preaviz, ar trebui sa am bube mari, ceea ce nu e cazul.