avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, preaviz, program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, preaviz, program de lucru

Buna ziua,

In perioada de preaviz, mi se poate propune/impune reducerea timpului de lucru si a salariului ?

Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 31 Martie 2014
Asa cum spuneam mai sus, am depus preaviz lung pentru a imi putea preda lucrarile aflate spre final. Scurtarea timpului oficial de lucru si, implicit, a salariului ma vor forta sa lucrez tot mult, dar la neoficial. Sper sa fie intelepti si sa ia decizia mea de plecare ca un semn civilizat de despartire.
Termenul de preaviz este cel mentionat in c..m., dvs nu puteti efectua un preaviz mai mare decat cel mentionat in c..m.
Fiind stipulat de legiuitor în favoarea angajatorului, acesta poate renunţa total sau partial la termenul de preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia ionutzt ionutzt Buna ziua Imi puteti spune daca demisia la initiativa angajatului este considerat un motiv imputabil? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cate ore se lucreaza in preavizul de demisie? Claudiagh Claudiagh Buna ziua, Am si eu o rugaminte: am inteles ca in codul muncii se regaseste un articol in care scrie ca in timpul preavizului de demisie angajatul are ... (vezi toată discuția)
Articolul 81 aliniatul 7 Șofer harnic Șofer harnic Pe data de 13-05-2019 am depus o cerere de preaviz cu încetarea c.i.m pe data de 27-05-2019 ,mi s-a transmis o decizie încetare c.i.m prin demisie,nu ... (vezi toată discuția)