Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, preaviz, program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, preaviz, program de lucru

Buna ziua,

In perioada de preaviz, mi se poate propune/impune reducerea timpului de lucru si a salariului ?

Cu multumiri,
Asa cum spuneam mai sus, am depus preaviz lung pentru a imi putea preda lucrarile aflate spre final. Scurtarea timpului oficial de lucru si, implicit, a salariului ma vor forta sa lucrez tot mult, dar la neoficial. Sper sa fie intelepti si sa ia decizia mea de plecare ca un semn civilizat de despartire.
Termenul de preaviz este cel mentionat in c..m., dvs nu puteti efectua un preaviz mai mare decat cel mentionat in c..m.
Fiind stipulat de legiuitor în favoarea angajatorului, acesta poate renunţa total sau partial la termenul de preaviz.