Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Necesare intr-un punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Necesare intr-un punct de lucru

Buna ziua,

Am gasit tot aici pe forum o lista cu ce am nevoie intr-un punct de lucru:

- Registrul Unic de Control
- copie dupa certificatul de inmatriculare al societatii
- copie dupa certificatul de inregistrare/autorizare al pct. de lucru (PSI, SSM)
- autorizatia de la primarie pentru desfasurarea activitatii in acel punct de lucru
- daca aveti firma la magazin, dovada achitarii taxei la primaria locala pentru ampalsarea firmei
- facturier pentru casa de marcat (daca un client cere si eliberarea facturii cand nu functioneaza casa)
- Registrul special al casei de marcat (in care se evidentiaza vanzarile cand nu merge casa de marcat)
- sa aveti un stingator de incendii
- copie dupa contractul de salubritate (daca nu se mentioneaza in contractul de inchiriere al spatiului ca proprietarul va asigura aceste servicii)
- autorizatia sanitara emisa de Directia Sanitara
- Anuntul privind solicitarea si pastrarea bonului fiscal
- Anuntul cerut de Autoritatea privind Protectia Consumatorilor
- Anuntul cerut de Directia Sanitar-Veterinara
- Anuntul privind adaosul comercial practicat un unitate (faceti hartie si la fisc)
- autorizatia de licenta neexclusiva pentru muzica ambientala eliberata de UCMR - ADA
- neaparat, un dosar in fiecare punct de lucru privind legea 656/2002 privind spalarea banilor (Garda Financiara adora sa amendeze pentru lipsa acestuia)
- sa afisati neaparat orarul de functionare al magazinului. Si puneti si un semn de "fumatul interzis".
- actele contabile necesare magazinului (NIR-uri, etc)

Marti voi incepe activitatea intr-un punct de lucru in care voi avea birou si magazin de piese auto. Mai trebuie ceva suplimentar fata de ce scrie?

Legat de lista de mai sus, am 2 nelamuriri:
1. Stingatorul este ok unul mic, cum e cel auto?
2. Ce este dosarul privind legeae 656/2002 privind spalarea banilor? Ce trebuie sa am mai exact?
ionutvd, utilizator
1. Stingatorul auto nu este bun. Aveti nevoie de un stingator mare pentru un spatiu de pana la 100 mp, iar daca in acest spatiu mai functioneaza si o centrala termica, mai aveti nevoie suplimentar de inca un stingator.
2. Se refera la decizia prin care numiti persoana responsabila cu transmiterea datelor catre Oficiul pentru spalarea banilor si dovada comunicarii acestei decizii ctre Oficiu.
Multumesc pentru lamurire. Mai am o intrebare. Mi-am facut un dulap de lemn alb, pe care intentionez sa lipesc un autocolant verde in forma de cruce, in care sa pun elementele trusei medicale. Ma uit acum peste ordinul nr 427/2002 si vad ca la componenta trusei medicale obligatorii intra Cutie din material plastic, etanşă, cu colţuri rotunjite. Sa inteleg ca trebuie neaparat si cutia aceea? Nu e de ajuns continutul?
Este necesara si cutia iar ulterior, continutul acesteia va fi ...."reimprospatat" cu materiale agreate si certificate.
Cred ca 99% dintre companii nu au nici macar jumatate din actele mentionate de tine. Sper sa nu te impotmolesti in birocratie, si sa "uiti" de afacere :)
@ionutvd, pe langa tot ce ati enumerat, va mai trebuie:

- Inregistrarea punctului de lucru – eliberarea Certificatul constatator cu activitatile ce se vor desfasura in spatiul repectiv
- Autorizatie de functionare pe linie sanitara si sanitar-veterinara
- Autorizatie linia protectiei muncii si PSI
- Autorizatia de functionare eliberate de primarie /insotita (dupa caz) de programul de functionare
- Autorizatia privind montarea unei reclame/ firma/ panou
- Plan de evacuare in caz de incendiu afisat in loc vizibil / dotare cu stingatoare pulbere
- Alte precizari:
Contract cu medic medicina muncii
Contract de salubrizare (ridicare gunoi)
- Amenajarea spatiului – trebuie facuta conform normelor uniunii europene, cu 3 spatii (de vanzare, de depozitare, pentru personal)
- Instructiuni tehnologice – schema de igienizare (wc-personal, vestiar, etc)
- Dovada efectuare periodica - dezinfecţia, dezinsecţia, deratizarea.
- Aviz calificare personal (vanzatori)
- Fise personal si evaluari de risc pe posturi de lucru, etc.
- Contract de service pentru casa de marcat.
- Afisarea la loc vizibil: certificat de inregistrare, certif constatator, autorizatii, anunt interzicere vanzare tutun si alcool catre minori, anunt cu nr de tel si adresa oficiului protectia consumatorului ... si altele
- Daca folositi cantar (mecanic sau electronic) ... contract cu o firma de metrologie.
- Trebuie sa asigurati si paza (sub sanctiunea amenzii, data de politie), prin paza proprie sau contract cu firma de bodyguarzi