Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

Am o factura fiscala de la restaurant cu masa servita. dar pe bonul fiscal se enumera ce s-a consumat inclusiv bauturi alcoolice. Intrebarea mea e daca pot sa o trec in contabilitate sau e vreo problema daca sunt enumerate acele bauturi alcoolice. multumesc.
O treceti la cheltuieli de protocol...;)
eu facturile de la restaurant le operez pe 623 iar unde am bautura si tigari pe 6588 nedeductibil cu tot cu tva, e mai bine pt. un eventual control.
eu facturile de la restaurant, nu le vad, si va sfatuiesc sa faceti la fel.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Conform codului fiscal ,,Art. 19. - (1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare'',
iar bauturile alcoolice nu sunt consumate in scopul realizarii de venituri.
si nici mesele la restaurant, decat daca discutam de masa calda zilnica pentru salariati, dar discutia e lunga.