Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU PENTRU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU PENTRU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI

BUNA ZIUA
daca sotia a nascut pe 04.03.2014, este salariata dar nu poate beneficia de CCC pana la doi ani deoarece nu are stagiu de cotizare complet, din ce data poate intra sotul in concediu de crestere copil? medicul de familie a dat doar 42 zile dupa nastere
multumesc pentru raspuns.
1. CCC nu este conditionat de stagiul de cotizare ci de obtinerea de venituri profesionale sau de perioade asmilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.) in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - Tatal copilului poate solicita CCC dupa terminarea concediului de maternitate al mamei dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.
- Daca mama copilului are numai 42 de zile de postnatal (lauzie) atunci tatal poate solicita CCC incepand cu a 43-a zi de a nasterea copilului.
va multumesc