Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu copil handicap 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu copil handicap 3 ani

O salariata se afla in CIC pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani.
In interiorul acestei perioade copilul a fost incadrat cu grad handicap.
Doreste continuarea concediului pana la 3 ani.
In aceasta situatie soc.face o noua decizie de suspendare tot in baza art.51 al.1 lit.a-pe baza cererii salariatei si a certificatului cu grad de handicap?
Salariata trebuie sa depuna un nou dosar pentru continuarea platii indemnizatiei?
1. - Salariata face o cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii CIM pentru ca se prelungeste CCC pana la varsta de 3 ani.
- Anexeaza la cerere o copie dupa certificatul de handicap al copilului.

2. - Cu certificatul de handicap si cu decizia de prelungire a suspendarii CIM se prezinta la Primarie unde solicita prelungirea CCC pana la varsta de 3 ani.
- Nu este nevoie sa faca un alt dosar ci il completeaza pe cel existent cu actele de mai sus.