avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire ccc de la 2 la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire ccc de la 2 la 3 ani

Buna dimineata!
O salariata are cim suspendat de duratan 05.10.2013 - 16.06.2015 pentru concediu ingrijire copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Astazi s-a a prezentat cu o cerere de prelungire a ccc de la 2 ani la 3 ani ( 16.06.2015 - 16.06.2016), atasand si o copie dupa certificatul de incadrare a copilului intr-un grad de handicap, certificat valabil pana la data de 20.11.2015.
Cererea de prelungire CCC trebuia facuta pe perioada 17.06.2015 - 20.11.2015 ( data valabilitatii certificatului de handicap) ? Si decizia de prelungire a CCC pana la data valabilitatii certif. de handicap?
Apoi, dupa emiterea celui de al 2 lea certificat de handicap, valabil probabil din 21.11.2015, inca un an, se face o alta decizie de prelungire a CCC pana la implinirea varstei de 3 ani?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:46, 15 Mai 2015
1. Prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) o faceti pana la data valabilitatii certificatului de handicap.

2. Daca mai aduce un certificat de handicap ii faceti o noua prelungire a suspendarii CIM si tit asa pana la varste copilului de 3 ani.

3. Daca i se prelungeste certificatul de handicap dupa varsta de 3 ani discutam atunci (daca este cazul).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire ccc de la 2 ani la 3 ani elam elam Buna dimineata! Dl. Tudor Valeriu, referitor la discutia avuta in luna mai 2015: 1) in baza certificatului de handicap ( emis in 20.11.2014) si a cererii ... (vezi toată discuția)
Concediu copil handicap 3 ani Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O salariata se afla in CIC pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani. In interiorul acestei perioade copilul a fost incadrat cu grad handicap. Doreste ... (vezi toată discuția)
Ccc pentru copil cu handicap florenta_22 florenta_22 Pe 4 decembrie 2009 am nascut prematur,am stat cei 2 ani cu copilul in CCC iar din cauza unor probleme cu copilul am intrat in comisie si voi mai sta inca un ... (vezi toată discuția)