Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani

Buna dimineata!

Dl. Tudor Valeriu, referitor la discutia avuta in luna mai 2015:

1) in baza certificatului de handicap ( emis in 20.11.2014) si a cererii de prelungire a suspendarii CIM, am facut decizie de prelungire suspendare CIM de la data de 17.06.2015 ( data la care copilul a implinit 2 ani) pana la data 20.11.2015 ( data valabilitatii certificatului).

2) salariata a prezentat o alta cerere de prelungire a suspendarii CIM pentru perioada 20.11.2015 - 16.06.2016 (data cand copilul va implini varsta de 3 ani) , in baza unui nou certificat de handicat emis la data de 08.10.2015.

3) cum procedez:
- fac decizie de prelungire a suspendarii CIM pentru perioada 21.11.2015 - 16.06.2016 ( data nasterii copilului)?
- dupa acea data, ce se intampla, caci certificatul de handicap e valabil pana la data de 08.10.2016 ?

Multumesc mult !
1. Deocamdata ii faceti relungirea suspendarii CIM pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 3 ani.

2. - Dupa aceea mama copilului, daca nu reia activitatea, poate solicita concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 7 ani, in continuarea CCC.
- In aceasta perioada se face iar suspendarea CIM.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a implinit varsta de 3 ani, oricare dintre parintii firesti sau persoanele prevazute la art. 8 alin. (2) beneficiaza de un concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 7 ani, dupa cum urmeaza:

a) in continuarea concediului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a);

b) oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru cresterea copilului in baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nasterii copilului;

c) oricand, incepand cu implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, pentru persoanele care nu se incadreaza in conditiile prevazute la lit. a) si b), dar care in ultimele 12 luni inainte de solicitarea acestui concediu au realizat venituri supuse impozitului sau au realizat perioade asimilate definite la art. 2 alin. (1), (5) si (6).

(2) Pe perioada concediului prevazut la alin.(1) se acorda o indemnizatie lunara la nivelul de 0,9 ISR. (n.m. 450 lei)

(3) Concediul pentru cresterea copilului, prevazut la alin. (1), se acorda pe baza de cerere de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.

4. Indemnizatia lunara de 450 lei se acorda tot de AJPIS.
Se poate cere prelungirea suspendarii pana la varsta de 7 ani, banuiesc, ca tot in baza unui certificat de handicap ?

Multumesc!
1. Prelungirea suspendarii CIM se face numai la cererea salariatei si numai in baza certificatului de handicap pentru copil.

2. Certificatul de handicap poate fi valabil pentru o perioada mai mica decat varsta de 7 ani a copilului.
Am inteles, multumesc frumos si o zi cat mai placuta!
Buna ziua !

Referitor la subiectul mai sus prezentat :
- ultima prelungire de suspendare a CIM cuprinde perioada 21.11.2015 - 16.06.2016, data cand copilul implineste 3 ani;
- mama doreste sa se intoarca la serviciu, mai devreme cu o luna, deoarece tatal nu vrea sa beneficieze de acea ultima luna, la care are dreptul;( va rog sa ma corectati daca gresesc).

- ce acte trebuiesc intocmite pentru revenirea mamei la serviciu ?