Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare acte asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare acte asociatie de proprietari

Buna, stie cineva sa-mi spuna cum se poate obliga o cunducere a unei asociatii de proprietari, recent schimbata din functie in urma unei adunari generale extraordinare sa predea stampila, actele contabile si toate celelalte active plus chei sediu noii conduceri alese, in conditiile in care vechea conducere refuza/trage de timp sa predea actele!? Se poate implica Politia in aceasta chestiune daca invocam facpul ca vechea conducere obstructioneaza functionarea asociatiei?
Prin ordonanta presedintiala (cale speciala, rapida, prin care se obtine o hotarare judecatoreasca pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara).

Cititi mai multe aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Initial notificati detinatorul documentatiei cu obligatia predarii acesteia,sub sanctiunea suportarii costurilor in caz de apelare la mediator sau instanta de judecata
Daca in termenul notificat detinatorul refuza predarea documentelor,desfasurati procedura prealabila prin mediator
Ambele cai prezentate mai sus sunt corecte dar incercati totusi cu politistul de proximitate din zona dumneavoastra ori cu seful serviciului asociatii de proprietari din primarie. Si unul si altul pot incerca sa discute scurt la un telefon cu vechiul presedinte si sunt sanse mari ca omul sa inteleaga si sa predea imediat ceea ce are de predat.