Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare documentatie administratie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare documentatie administratie

Buna ziua,

In urma cu o luna am trimis notificare cu confirmate de primire catre administratorul blocului in vederea incetarii colaborarii( motivul: greseli repetate in liste, lipsa de comunicare in ciuda insistentelor mele in calitate de presedinte al asociatiei, nerespectarea indatoririlor pe partea de administratie tehnica, etc). Pe tot parcursul acestei luni am incercat sa iau legatura cu dlui pt a stabili ziua si ora predarii, conform solicitarii mele predarea sa se faca la sediul asociatiei in prezenta unui reprezentant al firmei cu care vom colabora. A trecut perioada de preaviz, insa fostul administrator insista ca noua firma sa preia documentele de la sediul firmei dlui. Are dreptul sa ceara acest lucru si sa refuze vehement predarea la sediul Asociatiei care l-a platit atatia ani? Ultimul sau raspuns a fost ca “firma sa vina sa ia documentele. Ei au nevoie de ele...”

Nu am putut gasi o cale de mijloc. Mentionez ca atitudinea mea, dovedita prin atatea mesaje scrise (telefon, email) la care nu am primit raspuns si apeluri nepreluate,a fost una binevoitoare, pe cand dl a insistat ca nu inteleg procesul de predare, pt ca am insistat ca acesta sa se desfasoare la sediul asociatiei la indrumarea noii firme cu care vom colabora.

Multumesc anticipat pt raspuns!
Daca amiabil nu puteti solutiona,notificati oficial ex administratorul cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare referitoare la predarea documentatiei asociatiei de proprietari-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

ynocentta a scris:

Daca amiabil nu puteti solutiona,notificati oficial ex administratorul cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare referitoare la predarea documentatiei asociatiei de proprietari-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Foarte corect. Nu stiu cine nu a apreciat comentariul dar eu mi-am permis sa pun un "+".
Motivul este f. simplu: viitorul administrator nu are nicio calitate sa preia documentatia de la vechiul administrator indiferent daca este o firma de administrare sau un administrator persoana fizica autorizata. Firma sau persoana care se va ocupa de administrare va fi angajata de asociatie dupa ce vechiul administrator procedeaza la predarea catre asociatie a intreagii documentatii cu proces-verbal.
Prin urmare, administratorul actual face predarea catre asociatie nu catre viitorul administrator.
Daca vechiul administrator nu intelege asta atunci asociatia va proceda asa cum a spus ynocentta
gigiz, utilizator
Articolul 69
(1) În cazul schimbării administratorului, vechiul administrator este obligat să transmită noului administrator, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de președintele asociației și de către cenzor/comisia de cenzori, într-un termen de 5 zile de la încetarea contractului său, totalitatea documentelor, bunurilor și valorilor aflate în administrarea sa, situația financiar-contabilă a asociației și a fiecărui proprietar în raport cu asociația, situația soldurilor elementelor de activ și de pasiv la data predării. Procesul-verbal cuprinde și chitanța de plată cu care s-a făcut ultima încasare, numele proprietarilor restanțieri, sumele restante, contractele în derulare, plățile ce urmează a fi făcute după data predării.
(2) În caz de neîndeplinire a prevederilor prevăzute la alin. (1), administratorul nu este descărcat de gestiune și poate fi acționat în instanță de asociația de proprietari.
Multumesc, insa refuza vehement sa faca predarea altundeva decat la sediul firmei dlui. Si daca as vrea sa fac asta pt a scapa de povara asta, nu pot din cauza serviciului, caci dl in cauza are programul de lucrul la sediul dlui pana la 15:30... atata timp cat dlui nu poate intelege ca este in interesul ambelor parti sa gasim o cale de mijloc, ma vad nevoita sa fac somatie, la indrumarea Departamentului dedicat Asociatiei de Proprietari din cadrul primariei. Mi s-a spus ca astfel, dl administrator este obligat sa se prezinte la data, ora, locul mentionat in somatie, iar pe langa prezenta celor mentionati de dvs trb sa asiste si un agent de proximitate.... din pacate, firma cu care am stabilit sa comaboran pe viitor nu doreste sa preia doar partea de casierie, asadar nu imi e clar cum lucrul asta nu va afecta buna finctionare a asociatiei... recunosc ca sunt depasita de situatie, caci nu ma asteptam la aceasta atitudine, dat fiind ca am fost mereu dispusa sa fac in asa fel incat sa fie bine pt toti, inclusiv privind disponibilitatea ca program a dlui “fost” administrator....

Bloc Expert a scris:

Articolul 69
(1) În cazul schimbării administratorului, vechiul administrator este obligat să transmită noului administrator, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de președintele asociației și de către cenzor/comisia de cenzori, într-un termen de 5 zile de la încetarea contractului său, totalitatea documentelor, bunurilor și valorilor aflate în administrarea sa, situația financiar-contabilă a asociației și a fiecărui proprietar în raport cu asociația, situația soldurilor elementelor de activ și de pasiv la data predării. Procesul-verbal cuprinde și chitanța de plată cu care s-a făcut ultima încasare, numele proprietarilor restanțieri, sumele restante, contractele în derulare, plățile ce urmează a fi făcute după data predării.
(2) În caz de neîndeplinire a prevederilor prevăzute la alin. (1), administratorul nu este descărcat de gestiune și poate fi acționat în instanță de asociația de proprietari.