Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare de la o firma de administrare asociatie la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare de la o firma de administrare asociatie la alta firma

Sunt presedinte la o asociatie de proprietari si firma cu care am avut contract de administrare-inclusiv casierie pana la 1.12 nu vrea sa predea documentele firmei noi pe care o are asociatia. Predarea se face la sediul lor, in prezenta mea dar as prefera ca toata gestiunea sa fie preluata direct de noua firma. Este legal sa interzica prezenta noului administrator la predare si sa faca predarea numai catre presedinte ? Puteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce documente trebuie sa-mi predea ? Dosarele lunare sunt la sediul asociatiei de proprietari.
Georgeta2016, utilizator
gestiunea trebuie predata comitetului, firma veche de administrare nu are niciun contract cu noua firma. Comitetul poate sa fie asistat de orice speciast, inclusiv de la noua firma. Daca noua firma are ceva obiectii, le va face comitetului dupa ce primeste gestiunea de la comitet, nu de la vechea firma.
Este de preferat ca anterior predarii primirii documentelor din partea administratorului persoana juridica,cenzorul/comisia de cenzori sa realizeze raport de activitate al administratorului