Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura fiscala - refuz intocmire, consecinte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura fiscala - refuz intocmire, consecinte

Buna ziua. Ce se poate intampla, de exemplu, daca un service/vulcanizare nu doreste sa imi dea factura fiscala ?
Sunt scutite de obligaţia emiterii facturii, cu excepţia cazului în care beneficiarul solicită factură, persoanele impozabile pentru următoarele operaţiuni

-operațiuni pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscale – livrările de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul și prestările de servicii către populaţie, pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscale, conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;