Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

sotia mea a fost in concediu crestere copil de 2 ani si la 1si 8luni sa intors la munca solicitand indemnizatie de insertie ,
sunt obligat si eu sa iau concediu o luna daca nu am solicitat?
1. Nu se numeste indemnizatie de insertie ci stimulent de insertie.

2. - Daca indepliniti conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC), chiar daca intrati sau nu cel putin o luna in acest concediu, CCC al sotiei se va reduce cu o luna.
- Deoarece acum sotia a solicitat stimulentul de insertie nu va mai beneficia de acesta in ultima luna (a 24-a).

3. Nu sunteti obligat sa intrati o luna in CCC, oricum sotia nu va beneficia de stimulentul de insertie in ultima luna.
va multumesc