avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

sotia mea a fost in concediu crestere copil de 2 ani si la 1si 8luni sa intors la munca solicitand indemnizatie de insertie ,
sunt obligat si eu sa iau concediu o luna daca nu am solicitat?
Cel mai recent răspuns: inginelu , utilizator 17:05, 10 Aprilie 2014
1. Nu se numeste indemnizatie de insertie ci stimulent de insertie.

2. - Daca indepliniti conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC), chiar daca intrati sau nu cel putin o luna in acest concediu, CCC al sotiei se va reduce cu o luna.
- Deoarece acum sotia a solicitat stimulentul de insertie nu va mai beneficia de acesta in ultima luna (a 24-a).

3. Nu sunteti obligat sa intrati o luna in CCC, oricum sotia nu va beneficia de stimulentul de insertie in ultima luna.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie iulyt iulyt Buna seara. copilul meu face in aprilie 2 ani,eu am facut cerere pt stimulent de insertie (cu declaratia sotului ca nu vrea ultima luna pt ccc) in ianuarie. am ... (vezi toată discuția)
Suspendare stimulent de insertie irolf irolf Buna seara. Astazi am fost informata ca mi-a fost suspendat stimulentul de insertie pentru luna premergatoare datei in care copilul implineste 1 an. Mentionez ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie pentru tata claud1u claud1u buna ziua. as dori sa stiu daca se poate, sau cum sa procedez sa beneficiez de stimulentul de insertie pe perioada de 2 ani in calitate de tata! pot face ... (vezi toată discuția)