Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

Buna ziua,
Daca se poate as dori sa stiu cum se face incadrarea in drad de handicap.
Am fost cu mama mea care printre altele are IC Nyha III si m-i s-a motivat ca nu dovedesc ca boala este din copilarie si nu se poate face incadrarea. Vor o internare recenta, cea din ianuarie este veche si nu este valabila !
Exista o conditie, in vreo lege ca boala trebuie sa o ai din copilarie?
Va multumesc
Valentina
Daca ati fost la comisia de expertiza medicala , trebuie sa urmati indicatiile date de ei. Certificatul de handicap, respectv gradul, il acorda dupa anumite criterii. O zi buna !
ce incadrare, nici nu mi-a primit dosarul
Conditia pusa este ca boala trebuie sa fie din nastere. As dori sa vad in care reglementari scrie asa ceva. Daca cineva stie unde?