Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dizolvare cu lichidare (radiere) PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dizolvare cu lichidare (radiere) PFA

Buna ziua,
Am fost pfa timp de 3 ani, timp in care am avut incasari doar 2 ani (firma ne-a obligat sa ne facem pfa). Nu am fost niciodata sa fac declaratiile anuale (220 sper sa nu gresesc) la administratia financiara si nu am platit niciodata impozitele. In 2012 am fost la Registrul Comertului si am depus actele pt inchidere, a fost aprobat, doar ca nu am mai mers la AF sa inchid si de acolo.
Acum am vazut ca pfa-ul este dizolvat cu lichidare (radiere) - exact asa scrie.
Vreau sa va intreb ce s-a intamplat cu datoriile mele (de la ANAF nu am mai primit nimic vis-a-vis de aceste datorii), este posibil ca acestea sa fi disparut?
Va multumesc,
Albert
Avand in vedere ca impozitele aferente P.F.A. se platesc dupa C.N.P. acestea nu au disparut odata cu radierea. Va trebui sa le platiti impreuna cu dobanzile si penalitatile.