avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat in doua state diferite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat in doua state diferite

Este legal sa fii angajat, in acelasi timp, in doua state diferite? in Romania si in Germania, in acelasi timp?
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Aprilie 2014
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:55, 5 Aprilie 2014
Da este posibil sa fii legal angajat in 2 tari. Nu cunosc ce prevede in mod special legislatia romaneasca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Aprilie 2014
ana-cer, moderator
Teoretic, este posibil . Dar practic este mai greu.
1. Daca nu este necesara prezenta fizica in ambele tari in acelasi timp este posibil.

2. Poate intr-una din tari este vorba de un contract individual de munca cu munca la domiciliu sau prin mijloace electronice (on-line).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in doua tari diferite ale ue ce presupune? claudiu_ionut claudiu_ionut Buna ziua, Numele meu este Ionut locuiesc in Germania , si lucrez in domeniul , IT de curand am primit o oferta de munca de la o firma din Romania, care ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman angajat al unei firme din ue flashcrow2000 flashcrow2000 Buna ziua, Am urmatoarea intrebare. Am posibilitatea de a lucra pentru o firma multinationala cu sedii in mai multe tari ale UE, si firma respectiva se ... (vezi toată discuția)
Semnatura digitala si dreptul aplicarii acesteia cristina_71 cristina_71 Buna ziua. Intrebarea mea este daca sunt angajata cu cim la un srl, am dreptul de semnatura digitala a declaratiilor depuse online, sau mai este nevoie si de ... (vezi toată discuția)