Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura succesiune

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie:in urma decesului parintilor au ramas mostenitori 7 copii dintre care 2 au decedat ramand la mostenire copiii si sotiile lor.
Nu s-a dezbatut succesiunea dupa niciunul dintre parinti.
Se doreste vinderea imobilului de catre toti mostenitorii.
Intrebarea mea este dupa dezbaterea succesiunilor dupa fiecare parinte mostenitorii celor 2 frati decedati trebuie sa dezbata si ei la randul lor dupa tatal lor succesiunea pentru a putea vinde?sau ei vin la mostenire direct prin tatal lor?
Multumesc.
Mergeti la notariat si intrebati. Nu avem tarife fixe.
Dna notar revin la dvs cu o intrebare legata de dezbaterea succesiunii de mai sus.
Se poate face o imputernicire de catre toti mostenitorii(inclusiv mostenitorii celor 2 copii decedati) catre o singura persoana in vederea dezbaterii succesiunii?
Multumesc.
da se poate.

Am si eu cateva intrebari legate de o succesiune in instanta in situatia mai sus prezentata:

1.Daca se face succesiunea in instanta mostenitorii mai sunt obligati sa dea declaratii de acceptare tacita a succesiunii?

2.Daca se face succesiunea in instanta mai trebuie emis certificatul de calitate de mostenitor pentru copiii mostenitorului decedat?

3.Poate deschide succesiunea un mostenitor si apoi sa dea imputernicire altui mostenitor sa il reprezinte in instanta cu ceilalti mostenitori?
Astept cu interes raspunsul dvs.
Multumesc