Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte imi trebuie si unde trebuie sa ma adresez sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte imi trebuie si unde trebuie sa ma adresez sa imi recuperez terenul aferent casei?

In anul 1986 am primit de la bunicii mei o locuinta la tara.Acest fapt sa realizat printr-un contract de vanzare -cumparare unde sa notata ca constructia mi sa trecut pe numele meu iar terenul trece in proprietatea Statului Roman conform legii58/1974.Anul acesta am hotarat,impreuna cu sotul sa vand acest imobil pentru a ne cumpara altul iar la depunerea actelor la notar am fost indrumatii a ne rezolva mai intai problema cu terenul si apoi sa facem un alt act de vanzare -cumparare.As vrea sa stiu incotr-o trebuie sa mergem sa rezolvam aceasta problema si as vrea sa stiu cam cat timp dureaza fiind presati de cumparatorul noi locuinte.Va multumesc anticipat.
Solicitati un ordin prefect pentru terenul aferent casei.