Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren, posibil litigiu cu primaria?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren, posibil litigiu cu primaria?

Am de vanzare un teren,am clientul ,dar la masuratorile efectuate de cadastrist s-a constatat ca primaria a intrat pe terenul meu sa efectueze canalizarea stradala,intreband la primarie ni s-a spus ca este bine sa lasam noi din teren ca sa ramana strada de 7 m latime.terenul este propietate privata ,toti vecinii aflati paralel cu terenul meu au construit gardurile luand din latimea strazii,

Dumitru
Primaria nu poate lua din terenul dvs.legal decat prin expropriere, cu o dreapta si prealabila despagubire, altfel nu!