avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... nesatulii cu radare fixe
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

nesatulii cu radare fixe

Am fost prins de radar fix la Savarsin Jud Arad si cand m-am dus si cand m-am intors.Am primit o hartie sa comunic cine a condus masina si nu stiu ce sa fac, spune ca daca nu raspund ma sanctioneaza cu 20 de puncte .Este legal cu radarele astea fixe ca am inteles ca nu prea ar fii ale Politiei . Se poate face ceva vreo contestatie?VA MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: STEFANIA - LIDIA WERBIC , Avocat 22:12, 30 Aprilie 2009
Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice
ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati
Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il
puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a
comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a
circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de
camerele radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea
soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera
NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata
trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.
- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca
Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati
incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul
se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii
Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!

Cu stima,
av. M.Hornea
multumesc mult e tare
Cel mai bine ar fi sa comunicati numele unei persoane care are carnet de conducere , dar care din anumite motive nu conduce, cu alte cuvinte, nu are nevoie de carnet.
Nu ati specificat daca masina este pe firma.
Daca masina este pe firma, nu puteti comunica numele unei persoane decedate, deoarece in instanta in cadrul probei cu inscrisuri poate sa solicite ordinul de deplasare.
Trebuie sa comunicati in termen solicitarile Politiei, altfel va incheie proces verbal si chiar nu mai aveti nici o sansa.

Cu stima, av.Werbic Stefania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu radarul fix ! ! ! ! george87 george87 Salutare tuturor!!!Am si eu o mica poveste de zis si as vrea daca se poate sa-mi raspundeti urgent. Sa incep......Acum cateva luni un prieten de al meu a ... (vezi toată discuția)
Scoaterea radarelor fixe grup d grup d Buna ziua , puteti sa-mi comunicati prin ce lege se scot radarele fixe sau care este modalitatea de contestare a unui PV de depasirea vitezei legale surprins ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera prin posta georderik georderik am primit azi 14.05.08 o "comunicare" din 05.05.08 in care sunt anuntat ca masina a incalcat regimul legal de vitezaza in localitate si a fost inregistrata cu ... (vezi toată discuția)