Forum Discuţii juridice Executare silită Solicitare solutii impotriva/amanarea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

Solicitare solutii impotriva/amanarea executarii silite

Am avut un credit neachitat care a fost preluat de un executor judecatoresc.acesta a pus poprire pe salariu respectiv pensia persoanelor din contract si sumele se opresc lunar dar azi am primit somatie imobiliara si incuviintarea executarii silite imobiliare.
Exista vreo modalitate de a opri sau amana aceasta executare ?
Da in mod evident exista o astfel de cale care poarta numele de contestatie la executare prevazuta de codul de procedura civila la art 711-719.De azi in maxim 15 trebuie sa depuneti cererea la instanta competetenta.Pentru mai multe relatii contactati urgent un avocat.
in cursul contestatiei de executare se poate semna un acord de plata esalonat cu executorul?
Da se poate semna un astfel de acord dar nu incadrul cererii privind contestatia,prin care de obicei se invoca incidente legate de executare,sau la titlul supus executarii.Acordul poate interveni intre crditor si debitor pe perioada derularii procedurii de executare silita.
Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri. Am discutat azi cu un avocat situatia si as avea va rog nevoie de o clarificare ; Prin contestatie voi putea amana cateva luni executarea dar situatia se va relua prin toamna; tinand cont ca bunurile urmarite pentru valorificare fac deja obiectul unei ipoteci la o alta banca unde ratele sunt la zi si ca valoarea lor este mai mica azi decat valoarea ipotecii, prin urmare nu s-ar recupera debitul prin vanzare cred ca executorul si creditorul vor inclina spre semnarea unui acord , mai ales ca pot folosi suma necesara cautiunii in cazul unei contestatii pentru achitarea unei prime transe din eventualul acord.Intrebarea mea , in cazul in care rationamentul pana aici este corect, este daca acest acord se inregistreaza undeva, sau daca imi da siguranta ca atat timp cat il voi respecta nu se va incepe procedura de valorificare
Multumesc
Daca incheiati un acord scris, veti avea un exemplar si aveti siguranta, il veti putea folosi intr-o eventuala contestatie la executare in caz ca nu il respecta.
Executarea va fi suspendata la cererea creditorului daca incheiati un acord.