Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de uzufruct asupra unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de uzufruct asupra unui imobil

De aproximativ 8 ani sunt titular al unui drept de uzufruct viager asupra unui imobil...Nudul proprietar este plecat din tara de mai bine de 4 ani si nu a mai dat absolut nici un interes pentru acest imobil, in acest caz fiind nevoita sa suport toate cheltuielile acestui imobil...
Intrebarea este... Pot actiona in judecata pentru redobandirea dreptului total al imobilului in cauza?

Va multumesc anticipat!
Bună ziua,
In conformitate cu art. 703 coroborat cu art. 551 pct. 3 Cod civil, uzufructul este un drept real de folosinţă pe care o persoană îl exercită cel mult până la încetarea sa din viaţă sau în cazul persoanelor juridice pe o perioadă de maxim 30 de ani şi de a culege fructele bunului, cu îndatorirea de a-i conserva substanţa.

Potrivit Art. 743 Cod civil:
Obligaţia nudului proprietar de a restitui sumele avansate de uzufructuar
(1) Dacă uzufructuarul universal ori cu titlu universal plăteşte datoriile aferente masei patrimoniale sau părţii din masa patrimonială date în uzufruct, nudul proprietar trebuie să restituie sumele avansate, la stingerea uzufructului, fără nicio dobândă.
(2) În cazul în care uzufructuarul nu plăteşte datoriile prevăzute la alin. (1), nudul proprietar poate, la alegere, să le plătească el însuşi sau să vândă o parte suficientă din bunurile date în uzufruct. Dacă însă nudul proprietar plăteşte aceste datorii, uzufructuarul datorează dobânzi pe toata durata uzufructului.

Raspunsul este nu, vizavi de întrebarea dumneavoastră.
Pentru asta trebuie dosar in instanta, executare cu hotararea obtinuta... e ceva de munca si depinde mult de sume, de unde e proprietarul etc.
Buna ziua, referitor la intrebarea mea in ceea ce priveste dreptul de uzufruct,... Nudul priprietar fiind copilul meu mai mare, ( constransa de o anumita situatie, am facut un contract de vanzare cumparare du drept de uzufruct viager ) acum e plecat, stabilit cu familie in alta tara si nu are nici cel mai mic interes fata de acest imobil si nici intentia de a se intoarce sau colabora in ceea ce priveste aceasta situatie...
Ca nu ma da nimeni afara este adevarat , am inteles... dar eu mai am un copil care este alaturi de mine... as dori sa nu fie nedreptatit... imi puteti da mai multe sfaturi legat de aceasta tema?...
Copilului meu, curand ii expira cartea de identitate, cu drept de uzufruct viager, il pot lua in spatiu, ii pot da aceeasi adresa pentru a si schimba acest document? ...
Ideea mea este sa redobandesc dreptul de proprietar al acestui imobil... si candva sa fie parte egala intre cei doi copii...

Va multumesc anticipat!
silviapaula, utilizator