Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala

Sotul meu are 63 de ani si este bolnav de diabet dependent de insulina, inca este in concediu medical urmare a unui TBC. Doresc sa stiu daca se pensineaza de boala la aceasta varsta va fi penalizat la fel ca si la pensia anticipata? Precizez ca am intrat pe site La pensie.ro si am calculat pensia normal.Deocamdata nu indeplineste conditia de 43 ani vechime,deoarece nu se ia in calcul facultatea si serviciul militar.Daca s-ar pensiona de boala (indeplineste conditiile medicale) pensia ar fi cea care mi-a rezultat din calcul? 580 Ron
Pensia de invaliditate nu este cu penalizare.
Pensia de invaliditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.