Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Contract chirie/reziliere
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Contract chirie/reziliere

buna ziua. ma adresez dvs cu deosebit respect in speranta ca voi gasi un raspuns la problema mea. Sunt angajat la stat,si beneficiez de compensatie de chirie,in baza unui contract de inchiriere inregistrat la fisc. Acest contract genereaza un impozit,suportat(teoretic) de catre proprietar. Proprietarul a reziliat acest contract,la fisc,eu nestiind acest lucru,si am beneficiat in continuare 2 ani de compensatie de chirie de la servici. un urma controalelor efctuate s a constatat ca pruprietarul a facut evaziune,a fost amendat...impozitul a fost platit,etc.....dar cei de la servici au considerat ca,daca contractul meu a fost reziliat,eu nu am stat in chirie. eu pot face dovada ca am stat in chirie,cu o adeverinta de la asociatia de proprietari,cu martori...etc. am fost obligat sa returnez compensatia de chirie pentru perioada din momentul rezilierii pana la efectuarea controlului si depistarea rezilierii,adica aprox 2 ani. va rog sa ma ajutati,pot avea eu dreptate ca am stat in chirie deci sa nu mai returnez banii?? va multumesc
Solicitati anularea deciziei de restituire a sumelor primite pt. chirie.
Formulati cerere de chemare in judecata pe aceste considerente si cu ajutorul dovezilor de plata a chiriei (OP, extras bancar, chitante etc...), precum si martori, aveti sansele sa castigati.