Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere auto fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere auto fara acte

Buna,am vandut un autoturism pe baza unui contract de vanzare-cumparare,de mana,semnat de un martor. Persoana careia am vandut (anul trecut),nu doreste sa se prezinte la notar pt. a incheia un contract de comodat(daca bine spun) si nici nu vrea sa plateasca impozitul cuvenit pt acesta. Actele ( carte+ certificat) sunt la respectivul deoarece era expirat ITP-ul si a vrut sa-l faca. Ce pot face pt a radia masina,in lipsa actelor(am copii legalizate doar),a recupera datoriile si a nu mai platii impozit pe viitor? Am inteles ca se plateste impozit chiar daca este radiata si nu se prezinta o adeverinta de dezmembrare sau de la fier vechi. Multumesc anticipat.
Depuneti la Primaria la care aveti masina inregistrarata contractul de vanzare-cumparare si acestia va vor radia din evidenta la impozit.

Cu stima!
Roland Mindrila, Avocat
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia-faceti dovada cu documentul incheiat intre parti
In baza declaratiei notariale si a cererii de radiere,autoritatea fiscala va dispune radierea auto de pe rol fiscal dupa achitarea eventualelor debite in evidenta
Buna,deci tot eu trebuie sa achit debitul restant,chiar daca masina este la respectivul de 8 luni? multumesc.