Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cimitir privat, taxe si cumparare loc de veci.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cimitir privat, taxe si cumparare loc de veci.

Buna ziua

As dori, daca se poate, sa-mi oferiti soltutii pentru urmatoarea situatie.
Exista un loc de veci ce apartinea(in documentele avute de administratia cimitirului)bunicului meu-pe linie materna.
Intre timp cimitirul s-a privatizat iar administratorii i-au adus mamei la cunostinta ca nu s-a mai platit taxa de cimitir iar contravaloarea este de 1.000 lei.
Tot administratorii acestui cimitir i-au pus mamei in vedere faptul ca locul de veci va fi scos la licitatie.
Am citit ca BOR se opune acestei legi cu privire la administrarea cimitirelor de catre persoane private.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Daca mama plateste taxa de cimitir neplatita de ani de zile se poate considera ca succesor al acelui loc? Pun aceasta intrebare deoarece un frate de-al mamei mele sustine ca lui ii apartine acel cavou.
2. Daca mama plateste acele taxe sunt obligatii fratii ei(un frate si-o sora)sa contribuie la aceasta suma?
3. Daca mama accepta sa cumpere cavoul cine mai are drept de proprietate? Doar rudele de gradul unu...sau toate rudele indiferent de grad?
Va multumesc anticipat!
O zi buna
Este o diferenta semnificativa intre cel care a executat cavoul si statutul terenului pe care a fost construit cavoul
De regula locurile de inhumare se concesioneaza pe diferite perioade de timp 7,25,49,99 ani
Fiecare administratie de cimitir prin regulament de ordine interioara decide modalitatea de preluare locuri de inhumare de catre rude ale titularilor contractelor de concesiune