Forum Discuţii juridice Traduceri traducere termen legal
Discuție deschisă în Traduceri

traducere termen legal

Buna seara! Ma puteti ajuta cu traducerea in engleza a termenului "grevat; a greva" ? Si, daca se poate, un dictionar on-line cu traduceri asemenea. Multumesc frumos!

Am reusit sa gasesc un corespondent in engleza: entailed (adj.). Dar nu stiu cat de corect este.
Trebuie sa traduc "grevat de datorii".
k os, utilizator
"encumbered".

Iti recomand workbook-urile de aici, chiar daca sunt contra cost: [ link extern ]
Ca dictionar iti recomand Everest, care e gratis: [ link extern ]
ContSters20980, utilizator
Merci frumos! (Am pus pe google-translate "grevate" (plural) si atunci a tradus "encumbered"... Ce chestie! )

Dictionarul Everst il foloseam inainte. Era chiar bun, da` nu l-am testat pentru termeni legali. O sa vad acum ce poate. ( Vezi ca ai pus un link gresit. Ala e programul Everest pentru informatii despre calculatorul personal. :) Dar e in regula. L-am gasit. Merci inca o data! )
Ai dreptate, am corectat linkul :)