Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema in mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema in mostenire

buna seara: bunica mea a avut un teren in urma decesului copiii au renuntat la acest teren in favoarea mamei mele dar.... inafara de 2 matusi care nu s.au prezentat la acceptarea mostenirii si nici la renuntare. mama mea acum 3 ani a decedat...iar in urma ei am ramas unic mostenitor. vreau sa fac succesiunea dupa mama dar imi este frica ca cele doua matusi la un moment dat vor dorii acel teren...la care nu s.au prezentat. nu stiu nici daca acestea au fost citate de catre notar. pot ataca succesiunea mea dupa urma mamei daca au trecut si 3 ani? mama a ridicat o casa pe acel teren si imi este frica ca acestea sa nu doresca vinderea terenului...:(

:sorry::((
pot fi invinuita de acte false daca fac succesiunea dupa mama?

va multumesc
Pentru a scapa de acea teama de care spuneti, e necesar sa va adresati unui notar, caruia sa ii prezentati toate actele ce compun masa succesorala a defunctei - mama dumneavoastra. Acel notar o sa va explice cu certitudine tot ce se poate face pentru a fi lamurita si linistita in privinta mostenirii.
va multumesc!