Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Raportari Oficiul de Spalare a Banilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Raportari Oficiul de Spalare a Banilor

O societate comerciala achizitioneaza in baza unui contract de vanzare cumparare un utilaj de la o persoana fizica . Valoarea acestuia este de 90.000 lei . Achitarea utilajului se face cu numerar astfel:
-40.000 lei pe data de : 28-02-2014
-40.000 lei pe data de : 01-04-2014
-10.000 lei pe data de : 17-04-2014
Se raporteaza platile in numerar facute catre furnizor pentru achitarea utilajului la Oficiul de Spalarea a Banilor?

Buna ziua,
Da trebuie raportat.
Legea 656/2002 republicata -pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism , la art.5, alin.(7) prevede ca:

"(7) Persoanele prevazute la art. 10 ori persoanele desemnate potrivit dispozitiilor art. 20 alin. (1) vor raporta Oficiului, in cel mult 10 zile lucratoare, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legatura intre ele. "
Multumesc pentru raspuns.

Te rog sa analizezi si art. 2. lit. i din Legea 656/2002 cu modificarile si completarile ulterioare care prevede ca :
"i) prin operatiuni ce par a avea legatura intre ele se intelege operatiunile aferente unei singure tranzactii decurgand dintr-un singur contract comercial sau intelegere de orice natura intre aceleasi parti si a caror valoare este fragmentata in transe mai mici de 15.000 euro ori echivalentul in lei, atunci cand acestea sunt efectuate in cursul aceleiasi zile bancare, in scopul evitarii cerintelor legale"

In conditiile articolului mentionat mai sus si avand in vedere ca operatiunile de achitare in numerar nu se efectueaza in aceeasi zi bancara , consideri ca raspunsul tau este acelasi ?

Multumesc ,

Sarbatori fericite!