Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente indemnizatie crestere copil

Buna Ziua,
In data de 24.03.2014 s-au implinit cele 126 de zile de concediu maternitate.In data de 20.03.2014 am facut cererea pt suspendarea contractului de munca pt 1 an.
Din pacate nici pana astazi nu am primit decizia de suspendare si adeverinta completata pt a-mi depune la primarie dosarul pt indemnizatie.
Am dat nenumarate telefoane si e-mail-uri ,am sunat si directorul general.In prima faza mi-a spus ca o sa le primesc.Acum ma loveste de tacerea lor nu imi raspund la telefon si nici la e-mail-uri.
Ce pot sa fac?
Exista un termen in care firma este obligata sa imi dea actele ?
Multumesc!!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) cu ziua urmatoare incetarii concediului de maternitate trebuie sa depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la acea zi.

2. Dar ar fi bine sa le depuneti cat mai repede pentru a primi si indemnizatia mai repede.

3. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor nu prevede un termen pentru eliberarea actelor necesare si nu prevede sanctiuni pentru angajatorii care nu elibereaza aceste acte.

4. Puteti sa sesizati ITM care va poate ajuta sa primiti mai repede actele necesare.
Multumesc.
Firma la care lucrez este din Bucuresti si are ca punct de lucru Cluj unde lucrez si eu.
Eu unde merg la ITM?
Referitor la concediul de odihna pe anul 2013 eu mai am 20 de zile ce se intampla cu ele?
1. - In aceasta situatie cred ca este o lipsa de comunicare intre punctul de lucru si sediul central.
- Ar fi bine sa mai insistati la serv. Resurse umane sa va elibereze actele necesare.

2. - Daca punctul de lucru este inregstrat la ITM Cluj va adresati acestui ITM.
- Daca nu, va adresati la ITM Bucuresti.

3. - Concediul de odihna cuvenit si neefectuat la data intrarii in CCC il puteti solicita dupa revenirea din CCC.
- Compensarea in bani a concediului de odihna se poate face numai la incetarea contractului individual de munca.

Daca nu imi trimit documentele si cele 60 de zile expira pot sa solicit banii pe care i-am pierdut firmei? Am e-mail-urile care dovedesc ca eu am tot insistat.
Reclamatia catre ITM Bucuresti se poate face si on-line?

1. Puteti actiona pe angajator in judecata si sa ii cereti daune materiale si morale.

2. Sesizarea la ITM o puteti face si on-line.

3. Asa cum v-am mai spus incercati sa luati legatura cu serv. Resurse umane al angajatorului si eu cred ca se va rezolva.