avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente indemnizatie crestere copil

Buna Ziua,
In data de 24.03.2014 s-au implinit cele 126 de zile de concediu maternitate.In data de 20.03.2014 am facut cererea pt suspendarea contractului de munca pt 1 an.
Din pacate nici pana astazi nu am primit decizia de suspendare si adeverinta completata pt a-mi depune la primarie dosarul pt indemnizatie.
Am dat nenumarate telefoane si e-mail-uri ,am sunat si directorul general.In prima faza mi-a spus ca o sa le primesc.Acum ma loveste de tacerea lor nu imi raspund la telefon si nici la e-mail-uri.
Ce pot sa fac?
Exista un termen in care firma este obligata sa imi dea actele ?
Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:08, 18 Aprilie 2014
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) cu ziua urmatoare incetarii concediului de maternitate trebuie sa depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la acea zi.

2. Dar ar fi bine sa le depuneti cat mai repede pentru a primi si indemnizatia mai repede.

3. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor nu prevede un termen pentru eliberarea actelor necesare si nu prevede sanctiuni pentru angajatorii care nu elibereaza aceste acte.

4. Puteti sa sesizati ITM care va poate ajuta sa primiti mai repede actele necesare.
Multumesc.
Firma la care lucrez este din Bucuresti si are ca punct de lucru Cluj unde lucrez si eu.
Eu unde merg la ITM?
Referitor la concediul de odihna pe anul 2013 eu mai am 20 de zile ce se intampla cu ele?
1. - In aceasta situatie cred ca este o lipsa de comunicare intre punctul de lucru si sediul central.
- Ar fi bine sa mai insistati la serv. Resurse umane sa va elibereze actele necesare.

2. - Daca punctul de lucru este inregstrat la ITM Cluj va adresati acestui ITM.
- Daca nu, va adresati la ITM Bucuresti.

3. - Concediul de odihna cuvenit si neefectuat la data intrarii in CCC il puteti solicita dupa revenirea din CCC.
- Compensarea in bani a concediului de odihna se poate face numai la incetarea contractului individual de munca.

Daca nu imi trimit documentele si cele 60 de zile expira pot sa solicit banii pe care i-am pierdut firmei? Am e-mail-urile care dovedesc ca eu am tot insistat.
Reclamatia catre ITM Bucuresti se poate face si on-line?

1. Puteti actiona pe angajator in judecata si sa ii cereti daune materiale si morale.

2. Sesizarea la ITM o puteti face si on-line.

3. Asa cum v-am mai spus incercati sa luati legatura cu serv. Resurse umane al angajatorului si eu cred ca se va rezolva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expirare contract de munca gravida ramona18121984 ramona18121984 Buna ziua.sunt insarcinata in 34 saptamani si urmeaza sa nasc pe 14 noiembrie.Sunt angajata cu contract pe perioada determinata si imi expira pe 1 noiembrie,cu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc 0754517617 0754517617 Buna ziua !! As vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns in privinta unei probleme pe care am intampinat-o ! Mai am cateva zile pana la ... (vezi toată discuția)
Plangere itm florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Acum 30 zile am facut plangere la ITM la punctul de lucru,am primit raspuns ca plangerea mea s-a redirectionat la ITM de la sediul central,unde s-a ... (vezi toată discuția)