Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare fiu din domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare fiu din domiciliu

Ofamilie locuieste intr-o casa la curte:mama necasatorita ,56 ani,fiul necasatorit37 ani si mama mamei,87 ani .Mama aduce in casa un barbat cu care convietuieste si vrea sa-l dea pe fiu afara din casa ei;ea avand acte de proprietate.Poate face acest lucru?
depinde de caz. in principiu se poate daca ea este singurul propietar. a fi recomandat ca baiatul sa consulte un avocat sa vada ce variante are sa se apere
Daca mama e singurul proprietar, rezulta ca fiul e doar tolerat acolo, asa ca mama se poate adresa instantei cu cerere in evacuare.
in cazul in care fiul are mutatie la acea adresa, mama sa il poate evacua , formuland o cerere de evacuare in acest sens.
daca imobilul ar fi fost detinut in coproprietate , de catre mama si fiu, altfel ar fi fost situatia .
sfatul meu ar fi , ca fiul sa incerce sa pastreze relatii bune cu mama sa.