Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire-parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire-parinti

Suntem 3 surori mama noastra a decedat acum multi ani iar acum cateva zilele tatal nostru! Exista un apartament de 3 camere care era propietatea tatalui! Sora mijlocie a stat cu el pana in ultima zi de viata! Daca el nu a lasat nimic scris un testament cui ii lasa apartamentul,ce se intampla de exemplus sora mijlocie care a stat cu el poate sa il treaca singura pe numele ei fara aprobarea celor 2 surori? Si daca are un act la notar facut cu ea in timpu vieti ca ii lasa ei apartamentul mai trebuie sa discute cu noi ceva legat de apartament? Multumesc si astept si eu un raspuns!
sora nu poate să facă nimic de una singură. chiar și dacă ar exista un testament, celelalte două surori au prin lege acordată o rezervă testamentară.
Daniel1900 a scris:

Si daca are un act la notar facut cu ea in timpu vieti

Daca este testament , ceilalti copii il pot contesta si au dreptul la rezerva testamentala (jumatate din ceea ce ar fi mostenit in mod normal) , daca este un alt tip ce act - contract de vanzare -cumparare trebuie sa dovediti ca a fost o donatie mascata , daca contractul a avut diverse tipuri de clauze atunci nu prea aveti sanse.
traff, utilizator