Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de constituire neinregistrate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de constituire neinregistrate

Am nelamurire in urmatorul caz:
- societate infiintata in 2007;
- suspendare activitate 2009-2014 nu a fost necesara plata impozit minim;
- pana in 2014 singurele cheltuieli sunt cele de infiintare si din 2009 de la registrul comertului de suspendare activitate.
- pana in prezent nu a fost tinuta evidenta contabila. In ce priveste situatii finanaciare, in anumiti ani a depus declaratie ca nu a desfasurat activitate, in altii nu a depus. Cert este ca pe site M Finante nu figureaza cu situatii financiare depuse.
- au fost depuse declaratii 100 si 101 pe 0 pana in prezent de catre un contabil, chiar daca a avut cheltuielile mentionate mai sus.

Nelamurirea mea consta in:
- cand inregistrez cheltuielile de constituire si depunerea capitalului social(trebuie sa refac contabilitatea din 2007 si sa depun bilant in fiecare an? ca sa pot prinde aceste operatiuni). Daca le inregistrez la data efectuarii o sa am solduri la 1012 si 117 din anii precedenti. In conditiile in care nu mai depun situatiile financiare pentru 2007-2013 incepand cu 2014 le pot depune cu solduri an anterior la 1012 si 117 (ma gandesc daca se pot prelua, fara sa dea erori)?
- pot inregistra (ch de constituire) in 2014 in prima luna de activitate ( pe cheltuieli sau 117)?

Multumesc.
Eu unul as inregistra in 2007 cap social ( si banca) si atat.
Nu este obligatoriu sa inregistrezi ch de constituire. Venitul esti obligat dar daca nu bagi o cheltuiala nu se supara nimeni...
Sau poti sa le inreg cand incepe sa aiba venit.