Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cautiune in cazul contestatiei la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cautiune in cazul contestatiei la executare

Buna ziua,
Conform noului cod de procedura civila in cazul unei contestatii la executarea unui imobil este obligatoriu ca pe langa taxa de timbru sa se achite si o cautiune?
Ce se poate face in cazul in care cel care face contestatia nu dispune de suma respectiva?Exista o portita ca acesta suma sa nu fie achitata?
multumesc pentru ajutor
Cautiunea nu este datorata decat daca se solicita si suspendarea executarii. (art.718)
In afara cazurilor prev. la 718 cand cautiunea -pentru suspendare- nu este necesara modalitatea prin care puteti sa nu platiti taxa de timbru (esalonati, reduceti)este prev. de OG 51/2008 privind ajutorul public judiciar.