Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatia la executare si rezolvarea ei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatia la executare si rezolvarea ei

art 461 ncp la litera d) spune
-orice alta cauza de stingere ori de micsorare a pedepsei, precum si orice alt incident ivit in cursul executarii

art 462 ncp spune ref la lit d) din 461

- daca din hotararea pusa in executare nu rezulta datele si situatiile de existenta carora depinde solutionarea contestatiei, constatarea acestora se face de catre instanta competenta sa judece contestatia
- cererile ulterioare de contestatie la executare sunt inadmisibile daca exista identitate de temei legal, de persoana, de motive si de aparare

intreb:
1. care este instanta competenta sa rezolve o contestatie la executare ?
2. in ce situatie ulterioara cererea este inadmisibila ? (persoana e aceeasi- a retras o contestatie in faza de recurs si vrea sa lanseze alta )

Buna seara!

1. Instanta de executare este cea competenta. Ea este prima instanta care a judecat cauza.
2. Nu inteleg intrebarea. Puteti sa reformulati, va rog?

Cu stima.
Ideea ar fi sa nu existe identitate de temei legal ( ceea ce ați invocat în prima contestație să nu fie din nou invocat într-o altă contestație la executare ).
1. curtea de apel bucuresti a aprobat extradarea
2. eu sper sa ma intorc intr-o luna in tara cu pedeapsa data aici executata 100%
3.americanii nu ma tin aici si ma vor trimite de unde m-au luat
4. am fost judecat de judecatoria craiova pentru sentinta din tara
5. acum am domiciliul in bucuresti
in feb 2012 prin contopire la judecatoria craiova au ramas 4 ani cu executare mai putin perioadele de arest preventiv
am stat imediat dupa sentinta de mai sus in arest preventiv in vederea extradarii si am fost condamnat aici la pedeapsa de 30 luni pe care o termin de executat in curand
voi cere in tara deducerea perioadei cat am executat aici
carei instante ma adresez ?
in contestatia la executare la care am retras recursul am solicitat deducerea perioadei cat am stat in suspendare sub supraveghere ( mi-a zis avocatul ca nefind o suspendare simpla ci cu restrictii si cum eu nu am incalcat conditiile puse in sentinta ci o condamnare defintiva pentru o fapta anterioara a antrenat asta) as putea determina instanta sa ia in considerare acest lucru
au trecut 2 ani si nimic, motiv pentru care contestatia mea nu mai avea obiect
acum vreau sa fac o contestatie la executare in care sa mi se ia in calcul si perioada de 2 ani si ceva executata aici
pot face asta si unde ?

stef56, este interzis prin Regulament sa deschideti mai multe topicuri cu acelasi subiect. Raspunsul care urmeaza l-ati primit in topicul care a fost sters din acest motiv.
Va rugam sa nu mai procedati asa.

vladfesan :

ca sa va dau un sfat ar trebui sa vad sentintele.

Oricum contopirea, daca o sa executati in SUA, se va face dupa legea americana