Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament in care sunt trecuti doi mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament in care sunt trecuti doi mostenitori

Buna ziua doi soti au primit un testament prin care li s-a dat o casa cu teren intravilan plus cateva terenuri extravilane. de catre bunicii sotiei in 1945.Cei doi au fost casatoriti pana in 1999 cand sotia a decedat.Nu a fost facuta carte funciara pe acea casa cu terenul din intravilan ci doar un titlu de propietate emis in 2003 in baza legii 18/1991.Acum,copiii celor doi au facut succesiunea de pe urma mamei lor(tatal inca traieste) si notarul spune ca copii au dreptul doar la casa nu si la teren...deoarece doar el e trecut in titlul de propietate..Pai,sotia a fost si ea trecuta in testamenul initial,ea chiar nu are nici un drept???la teren ma refer
constantin29, utilizator
Buna ziua,
Titlul de proprietate este emis gresit in sensul in care treuia sa fie trecuta si mama decedata prin reprezentarea copiilor.
Va trebui sa solicitati rectificarea titlului si apoi sa dezbateti si acea parte din masa succesorala.
pai deja e facuta cartea funciara,noi am aflat de testament dupa ce am facut cartea funciara,era tinut ascuns de sot si unde pot cere acea rectificare?