Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA agent asigurari
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA agent asigurari

Pentru a deveni agent de asigurare trebuie sa ma inregistrez obligatoriu ca pfa? Trebuie obligatoriu sa am calificare? Daca da, pot sa ma inregistrez ca pfa doar daca sunt in curs de calificare?
Nu. E de ajuns sa semnati cu o firma de asigurari un contract de agent, apoi cu o copie de pe acesta si dupa buletin mergeti la administratia financiara si-l inregistrati.
In contractul de agent sa specificati ca platitorul de venit va retine impozitul si contributiile in intregime si astfel sa nu mai trebuiasca sa depuneti anual declaratia 200.
Imi puteti spune va rog care sunt retinerile si cat?
16% impozit pe venit din contractul de mandat;
5,5% contributie la sanatate;
10,5% contributie la pensie daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca valabil.
george-neagu a scris:n
n16% impozit pe venit din contractul de mandat;n5,5% contributie la sanatate;n10,5% contributie la pensie daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca valabil.n
nn

Scriu aici ,deoarece problema mea se refera tot la un caz de PFA agent de asigurari.
Daca stiti,spuneti-mi va rog cum de este posibil ca din 2005 ,tocmai acum sa imi vina de platit o suma de bani care reprezinta c.a.s. neplatit plus dobanzi ,in conditiile in care pe parcursul anilor am tot fost la finante sa imi platesc impozitul (formularul ,parca, 200), iar la intrebarea ,''mai am ceva de platit" mi se raspundea ca sunt la zi cu platile
Exista o cale de contestare,care sa ma scuteasca de plata sumei? Mi se pare un abuz ca dupa 9 ani sa ma penalizeze,cand nu am fost instiintat pana azi (de la 55 de lei s-a ajuns la 166lei---suma nu este mare dar ma deranjeaza abuzul).
Oricum am incetat activitatea PFA-ului de vreo 4 ani.
moft45, utilizator