Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comerciala sau PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comerciala sau PFA

Buna ziua,
Asi dori sa constitui o societate comerciala sau un PFA avand ca obiect de activitate consultanta; exista vreun cod caen potrivit pentru care la ORC sa nu mi se ceara o diploma speciala in vederea oferirii de consultanta; mentionez ca imi trebuie ca sa pot colabora in acelasi timp cu o societate de colectare debite si cu o societate de creditare.....multumesc
Pentru PFA trebuie e logic deoarece esti autorizat sa faci ceva...... in urma unei calificari, iar ca SRL poti avea orice activitate conform codurilor CAEN din statut si autorizate putand angaja persoane care sa fie calificate sau diverse colaborari asocieri.

Mult succes
Pentru PFA trebuie dovedita calitatea de PFA(prin diploma, certificari, atestate, samd). Legea PFA este 44/2008. In ce priveste SRL-ul, aici nu sunt restrictii si nici conditii de a desfasura activitati, chiar si in lipsa documentelor doveditoare ale pregatirii. Succes!
Av. Alina VEZUREANU, Avocat