Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS + contributii sociale persoana fizica fara venit - ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS + contributii sociale persoana fizica fara venit - detinator SRL (pe pierdere)

O persoana care are pe numele sau un SRL dar care este pe pierdere in anul anterior si pana in luna curenta, ce contributii la CAS datoreaza?
Este in regula daca la CAS persoana detinatoare de SRL(pe pierdere) a declarat ca este persoana fara venit si a achitat taxa CAS calculata de aproximativ 50 lei lunar? Taxa a fost achitata lunar de catre persoana fizica si nu de catre SRL.
Este persoana fara venit deoarece nu are contract de angajare ci doar detine pe numele sau un SRL pe pierdere.

Ce alte contributii sociale mai datoreaza persoana fizica in acest caz?

Multumesc!
PF respectiv nu datoreaza nimic din moment ce nu are venit.
Dar... nu plateste nimic, nu are nimic ( sanatate pensie...)
Asa ca ..daca vrea asig medicala - ctr cu casa de sanatate, min 50 de lei lunar ( 46 parca era...)
Vrea pensie - ctr cu casa de pensie, min 252(parca) lunar..
etc..
Daca incepe sa aiba venituri ( adica dividende in acest caz) trebuie sa plateasca cand le primeste( impozit, sanatate 5.5)...