avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Improprietarire pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Improprietarire pamant

Buna ziua

Bunica mea care este vaduva are acte pe un hectar de pamant-actele acelui pamant i-au fost luate din casa de catre un unchi si i le-a dat inapoi dupa cativa ani.
Intrand in posesia actelor ea a mers la primaria din localitate sa revendice pamantul numai cei de la primarie vazand ca este vaduva...singura si lipsita de aparare au tot amanat-o spunand ca a ars arhiva si ca nu stiu nimic de acel pamant.Au amanat-o pana a expirat termenul de impropietarire.
Ce este de facut in acest caz?Cum poate sa isi primeasa pamantul?

Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Aprilie 2014
si_m_y, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alin Paidiu , Avocat 18:41, 28 Aprilie 2014
Are dovada ca a formulat cererea de reconstituire a terenului in termen ?
Nu.ea nu a stiut iar cei de la primarie vazand ca ea nu stie cum se procedeaza nu au zis nimic
...probabil au avut vreun interes....
cum putem proceda ca ea sa-si primeasca pamantul?
Va multumesc
Reconstitutirea dreptului de proprietate se face la cerere.
In lipsa cererii .... nu se poate reconstitui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare pamant dsmihalea dsmihalea buna ziua Bunica mea are acte pe 1 hectar pamant in comuna Nana , judetul Calarasi. De foarte mult timp tot merge la primarie sa isi revendice pamantul dar ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate georgiana1986 georgiana1986 Bunicul meu a primit de la stat 1.5 ha pamant, fiind veteran de razboi. Acesta a decedat, insa nu stim sigur daca a luat in primire acel pamant sau nu, avand ... (vezi toată discuția)
Retrocedare pamant la nana dsmihalea dsmihalea buna ziua Bunica mea are acte pe 1 hectar pamant in comuna Nana , judetul Calarasi. De foarte mult timp tot merge la primarie sa isi revendice pamantul dar ... (vezi toată discuția)